Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler
 • Akşam Gazetesi
 • Bir Gün Gazetesi
 • Bugün Gazetesi
 • Cumhuriyet Gazetesi
 • Dünya Gazetesi
 • Fanatik Gazetesi
 • Fotomaç Gazetesi
 • Güneş Gazetesi
 • Haber Türk Gazetesi
 • Hürriyet Gazetesi
 • Millî Gazete
 • Milliyet Gazetesi
 • Posta Gazetesi
 • Radikal Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Star Gazetesi
 • Takvim Gazetesi
 • Taraf Gazetesi
 • Türkiye Gazetesi
 • Vatan Gazetesi
 • Yeni Akit Gazetesi
 • Yeni Asta Gazetesi
 • Yeni Şafak Gazetesi
 • Zaman Gazetesi

Oleatrıum Kuşadası ve Küçükkuyu Refika

Bu haber 126 kere okunmuş. 12/06/2021

Seyahatlerimizde mutluluğa götüren sayısız renk tonları,Tarih,Doğa,Deniz, El Emekleri,Doğal lezzetler, Göller, Çiçekler,Güler yüzlü samimi insanlar, hatta dini evliya dedelerimiz, Vatanı kurtaran kahramanlarımız,Orta Asya köklerimiz derken,Edremit Körfezinde çok var diye düşünmeden Zeytin dünyasında soluk almaya keyifli bir yolculuk yaparak günlük hayatın yoğun temposundan kurtulmak için Kuşadası’nda bir MÜZE ziyaretine var mısınız?...

KUŞADASI-  DEĞİRMEN- OLEATRIUM ZEYTİN MÜZESİ: 2011 yılında açılışı yapıldı (Zeytin konusunda Dünyanın en büyük müzesi) Müzelerimizde genelde,yanyana dizilmiş vaziyette, Vitrin ve cam altında ve bilgi yazılarıyla tarihi objeler ile bilgi aktarımı yapılırken burada bir farklılık yaşanılıyor,Antik dönemlerden başlayıp, Anadolu ve Akdeniz tarihinde Zeytin yağının yolculuğunu adım adım takip eden Zaman Tünelinde geleceğe miras bırakılmış hikayenin fotoromanını. Belgesel filmini izlemenin mutluluğunu yaşıyorsunuz.(Rehber eşliğinde - bu konuda dünyanın en büyük kapsamlı müzesi) Kuruluş için 30 yıllık bir birikimle Sayın Hasan Tombul (eşi Gülten)Mitolojiden günümüze 2500 yıllık seyahati anlatabilecek Mataryel ve Objeleri tarihi akışına göre günümüze canlandırmak için 3.000 m karelik bir alanı özgün ve orijinal malzemeler ile Değirmen çiftliklerinde gerçekleştirmişlerdir.

Pithous (Saklama  seramik kaplar)çağlar boyunca Zeytinyağı,Şarap,Su,Tahıl,Meyva  saklamada kullanılan devasa küplerin çeşitliliği,Rüzgar değirmeni,Zeytinyağlı yemeklerin unutulmaz damak tatların mutfağı,Tarihi restaurant,Göl kenarı,kafe,Hayvanat bahçesi,Binici atlarımız,Hediyelik eşya reyonunda satılan Altın madalyalı Zeytin yağı ve Sirke çeşitleriyle saklı bir cennet köşesi…..

Bina girişine yine mankenlerle ve orijinal araçlarla donatılmış açık hava tünelinden ,Oleatrium kapalı alanına tarihi bir kapı eşliğinde giriyorsunuz ve geniş salondan Rehberinizi alarak URLA-KLAZOMENAİ işçilik Arkaik dönemi orijinal yolculuğuna başlıyorsunuz.Mahsen bölümünde Amfora çeşitleri,Yemeklik yağ olarak keşvedilmeden Kandil yakıt olarak mabetlerimizi aydınlatırken yarattığı ruhani duygular ve mürekkep olarak kullanım dönem araçları,ROMA dönemi,Hamam.köle ilişkisi,Güzellik ,temizlik ,sağlık.kullanımı,İşleme sahneleri,Bizans ve Osmanlı dönemi.Sanayi başlangıç,Buharlı makineler.Dizel makineler ,Elektrikli makineler dönemi  ile Tarih boyunca Zeytin ve Zeytin yağına eşlik eden Üzüm  ve Şarabın kardeşlik öyküsü,Kırkpınarın vazgeçilmezi (Güreş yaralanmalarına karşı gelen Antioksidan özelliği ile Akdeniz diyetinin.Kanserin uloropin hücre yenileme özelliği ile Zeytinyağ mucizesi) 120 ad. Canlı gibi duran,orijinal formlarıyla mankenlerle yaşam ifadeleri filim izler gibi,hatta o yaşamın içinde siz varmışçasına duygusal ve gerçekci  sunulmuştur……….Bir tam gün yaşanılan mutluluk merkezi…

Görsel ve işleri gerçekleştiren ahşap objelerin çeşitliliği bir tek bu müzede gerçekleşmiş,hatta kendi arazi ürünleri son hasat toplamadaki zeytinlerle yağ sıkma işlemi gerçekleştirilerek  faal oluşlarını belgeleyen bir sunum ve paneller yapılmıştır,(Taş baskı ürünü ile Şarap-sirke yapımı)

KISACASI…Anadolu topraklarında bu güne kadar kullanılan Zeytinyağı çıkarma orijinal araçları,Fidandan-Sofraya Zeytin dünyasının kültürel yansımasının Fotoğraf sergisiyle de yönlendirerek,Gelecek kuşaklara miras bırakmak adına oluşturulmuş. En büyük müze kompleksi….

ÇANAKKALE –KÜÇÜKKUYU- ADATEPE –(REFİKA) ZEYTİNYAĞI MÜZESİ- 1999

Edremit körfezinin, Mavinin yeşile dayandığı Kazdağı eteklerinde, Mitolojik öykülerin ana vatanı (Dünyanın ilk güzellik yarışması-Truva savaşı-Endemik bitkilerin cenneti) Marmara’nın Egeye başladığı sınırda şirin bir Rum köyü Adatepe ve Türkiye’de açılan ilk Zeytinyağı müzesi olarak ünlü.

Otoban ana cadde üzeri,Geniş bir bahçe girişinde Zeytin sıkma presleri.Zeytin ağaçları içinde bir şirin kafe ve Türkiye’de bir tek burada bulabileceğiniz Zeytin ile ilgili aklınıza gelen her şeyin satıldığı zengin bir reyon.(Tadım ikramları,Kitaplar.Güzellik ürünleri,Zeytin ağacından yapılmış özel biblolar,Zeytin çeşitleri,hediyelik eşyalar ve özellikle Refika……)

Bina girişinde hemen Zeytin ezme motorlu değirmen taşları,Pithos(Saklama Seramik kaplar) çeşitleri gurubu,Sabun dev kazanı,Fotoğraflar ile zeytin gövdeleri sergisi dikkatinizi çekiyor.Taş merdivenle üst kata çıkarken Sabun dünyasının yapım aletleri ile karşılaşıyorsunuz. Geniş salonda Zeytinyağı için kullanılan çeşitli aletler.Anfora çeşitleri,Minyatür zeytin yaşamı figürleri cam fanuslar içinde.Zeytin ile ilgili tarihsel bilgiler Flamalar ile genel bilgilendirme bu turda duygularınızla baş başasınız.

Bence müzenin en can alıcı özelliği Zeytin dünyasısın efsane güzeli REFİKA yaşam öyküsü ve türküsü.

Adatepe köyünde 19 yüzyıl sonları, Köyde yaşayan Rum ve Türk cemaati arasında çok sevilen Güzel,Neşeli, Düğünlerde şarkı söyleyen dans eden,iyilik timsali takma isimli Refika çevre köylerde de çok sevilip tüm zeytin toplama ekipleri arasında bulunmasını sağlarlar ve Refikanın şarkılarıyla coşarlarmış. Refika ekip ve düğünlerde başmisafir olarak davet edilip paylaşılamazmış.

Birinci dünya savaşına kadar iki cemaat huzur içinde yaşarken, savaşın Ateşi, soğukluk cephe oluşturma, çatışmalar bura yada sıçrayıp yangın yerine dönüştürmüş.(Bu arada bir Türk subayına aşık oluş öykülerde anlatılır.)Refika Türkler tarafından her zaman sevildiği halde. Yunan hükümeti ve Türk hükümeti anlaşmaları sonucu Mübadele acılı anıları başlamış ve Rumlarla birlikte Yunanistan’a yerleşmek zorunda kalmış. Sonraki yıllar Sakız adasına yerleşmiş ve Yunanistan’ın ilk güzellik kraliçesi seçilmiş. Refikanın gidişi cevrede büyük üzüntü yaratmış. Onun adına türküler yakılmış, düğünlerde hep onun adına Dans ve türküleri seslendirilmiş.Gelenek halen devam etmektedir.

Sakız adasında bir antikacıda bulunan yağlıboya Resim.Adatepede Köyün en yaşlısı Abdi amcadan kesinlik kazanınca,Refika Resmi Müzenin simgesi olmuş ve öyküsüne sahip çıkılarak hatırası yaşatılmaya gelecek kuşaklara aktarılmayı bir kültür mirası olarak devam ettirmeyi ilke edinilmiştir.

ZEYTİN DÜNYASINI GELECEK KUŞAKLARA TAŞIMA YARIŞINA İZMiR-URLA-UZUNKUYU KÖYÜ (Köstem Zeytinyağı Müzesi )kurucuları Ortapedi doç.dr.Levent Köstem (eşi Güler) 2017 yılında bir köy meydanı özelliğinde yine orijinal araçlarla, anıların canlanacağı bir büyük kompleks gerçekleştirmişler.Kendilerini Kutlarım. Pandemi yaşamı izin verdiği ilk fırsatta ziyaret etme mutluluğunu yaşayacağım.

ZEYTİN DÜNYASINA HİZMET EDENLERLE BU DUAYI TÜM OKUYUCULARIMIZA ARMAĞAN EDİYORUM.

ZEYTİNAĞACI KADAR UZUN ÖMÜRLÜ, ZEYTİN TANESİ KADAR BEREKETLİ, ZEYTİNYAĞI KADAR SAĞLIKLI, ZEYTİN DALININ SİMGESİ OLAN BARIŞVE SAĞLIKLI HUZURLU BİR HAYAT DİLİYORUM...

HAŞMET DEMİRBİL

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?